Attention Show Secretaries:

Please submit  all show information in the format below

Copy and paste it into as email and send it to me at

labradorlinks@gmail.com

Back to Wiscoy Labradors

 

2020

FEBRUARY

CENTRAL CALIFORNIA LABRADOR RETRIEVER CLUB (CCLRC)

PRELIMINARY INFO ONLY – COME BACK JANUARY 2020 FOR UPDATES!

Entries Close 6:00 PM (PT) WEDNESDAY, FEBRUARY 26, 2020

Our Ninth Shamrock Specialty Show!!

Stanislaus County Fairgrounds, 900 North Broadway, Turlock, CA 95380
CONFORMATION:

JUDGES: GREG LYNCH (Kellyn) – All Regular and Non-Regular Bitch Classes

CHRISTINE TYE (Gingerbred) – All Regular and Non-Regular Dog Classes and Intersex:

TINA DONAHUE (Quailchase) – All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes

Sweepstakes, Veteran Sweepstakes
Sunday, March 15, 2020
CONTEST!! WEAR YOUR FAVORITE ST. PADDY’S FINERY AND WIN 10 IRISH DUCKIES FOR THE 50/50 TOSS!

MARCH

 

Spirit of St Louis Labrador Retriever Club Specialties and Sweepstakes 

Purina Farms Event Center

200 Checkerboard Square

Gray Summit, MO 63039

 

Saturday, March 7, 2020

Linda Bednarski- All Regular Dog Classes and Bitch Classes, including Non Regular

Classes and Intersex.

Bob Skow - All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes

 

Sunday, March 8, 2020

Desmond Murphy - All Regular Dog Classes and Bitch Classes, including Non Regular

Classes and Intersex.

Angela Ewald - All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes

Saturday March 7 - Heart and Eye Clinics and Silent Auction.

SAN JOAQUIN VALLEY LABRADOR RETRIEVER CLUB (SJVLRC)

Stanislaus County Fairgrounds, 900 North Broadway, Turlock, CA

PRELIMINARY INFO ONLY – COME BACK JANUARY 2020 FOR UPDATES

Keep it Casual Specialties 43rd SPECIALTY SHOW

Sweepstakes, Veteran Sweepstakes, 4 – 6 Month Beginner Puppy Competition
Friday, March 13, 2020

44th SPECIALTY SHOW

Sweepstakes, Veteran Sweepstakes, 4 – 6 Month Beginner Puppy Competition
 

Saturday, March 14, 2020

Regular classes Kim Silva and Sussie Wiles
Sweeps Lisa Allen and Marlys Swanson

Hoosier Labrador Retriever Club 2020 Spring Specialty

Hamilton County 4H Fairgrounds--Llama Barn

2003 Pleasant Street

Noblesville, IN 46060

https://www.hoosierlrc.com/hlrc-2020-spring-specialty 

Saturday, March 21, 2020

9am start

Conformation Judge: Mrs. Lori K. Bentine (Tremont Labradors)  

Sweeps Judge:  Mrs. Margaret (Peggy) Krohn (Winterwind Labradors)

-Saturday Silent Auction

-Saturday through Sunday Stud Auction

-Jaws Food Truck on site Saturday and Sunday

 

Sunday, March 22, 2020 

8am start

Conformation Judge: Mrs. Pauline Mortier (Lubberline Labradors)  

Sweeps Judge:  Mrs. Carol Johnson (Forsythe Labs)

APRIL

Dallas - Ft. Worth Labrador Retriever Club
April 2 & 3, 2020

Entries Close: March 18, 2020 @ 8pm

 

NEW DATES!  NEW LOCATION!
YOU ASKED, WE LISTENED.
Now, 1 more travel day to make your Potomac trip easier!


$$$$ CASH PRIZES $$$$ 

NATIONAL OWNER HANDLED SERIES

BEGINNER PUPPY

and NEW THIS YEAR: WEIMARANER SPECIALTY at same location!
 

THURSDAY, APRIL 2nd, 2020

ALL CONFORMATION 

Bonnie P Threlfall

Renowned English Cocker Breeder, Sporting & Best in Show Judge

North Carolina, USA

 

PUPPY & VETERAN SWEEPSTAKES

Tabata Schleder

Cabernet Labradors, BRAZIL

4-6 MONTH BEGINNER PUPPY

Molly Bogan

Oasis Labradors, TX, USA

OBEDIENCE: TBD

FRIDAY, APRIL 3rd, 2020

ALL CONFORMATION: 

Siv Sando

Eye Catching Labradors, NORWAY

PUPPY & VETERAN SWEEPSTAKES:

Andrew MacArthur

SpringToo, Colorado, USA

 

4-6 MONTH BEGINNER PUPPPY:

Diane McClurg

Maidstone Labradors, TX, USA

OBEDIENCE: TBD

New Location: Lone Oak Ranch & Retreat in Gainesville, TX

Secretary: Dick Herr: dfwlrcevents@gmail.com
www.DFWLRC.org

LABRADOR RETRIEVER CLUB OF THE POTOMAC

4/6 - 4/110

Breed Ms Janet Farmilette (Mijan)

Bitches Mr. Dan Ericsson (Raglan)

Dogs Mr. Andrew Brown (Ramsayville)

Stud Dog and Brood Bitch Mr. Andrew Brown (Ramsayvillel)

Veteran Dogs & Bitches Ms. Janet Farmilette (Mijan)

Hunting Retriever Dogs & Bitches Ms. Janet Farmilette (Mijan)

Brace, Team, Best Owner Handled Ms. Janet Farmilette (Mijan)

Sweepstakes Bitches & Best in Sweepstakes Ms. Kim Nowak (Broyhill)

Veteran Sweepstakes Bitch Classes, Best of Opposite Sex in Veterans Sweepstakes Ms. Kim Nowak (Broyhill)

Sweeps Dogs & Best Of Opposite Sex in Sweepstakes Mrs. Lenore Hamilton (Blackwing)

Veteran Sweepstakes Dog Classes, Best in Veterans Sweepstakes Mrs. Lenore Hamilton (Blackwing)

Juniors Marilyn Little (Okak)

Tuesday Rally & Obedience Trials #1Ms. Carol Mett & Ted McCall

Wednesday Rally & Obedience Trials #2Ms. Carol Mett & Ted McCall

Thursday Rally & Obedience Trials #3Ms.Carol Mett & Ted McCall

Friday Rally & Obedience Trials #4Ms.Carol Mett & Ted McCall

 


MAY

Miami Valley LRC Place: Lima Kennel Club Show Grounds

 Lima Ohio

Dates:May 8-9 2020.

Judges-Regular Classes: Allison Rogers-Devonshire Labradors Oregon USA.

Dr Cindy Skiba Epoch Labradors. Michigan USA.

Sweepstakes: Pedro Olvera, Santy Labradors. South Carolina USA.

Chris Hodge, Davris Labradors. Ohio USA

The Labrador Retriever Club of the Pioneer Valley (LRCPV) 

Specialty May 8 and 9, 2020

Russellville Road, Westfield, MA  (Westfield Fairgrounds)

BREED JUDGES:

Jim Bowron, Fortune Labradors, Wadmalaw Island, SC
​Elizabeth Bowron, Fortune Labradors, Wadmalaw Island, SC​

SWEEPSTAKES JUDGES:

Julie Quigley Smith, Hollyridge Labradors, Wakefield, RI 

Tami Wilson, Wilmark Labradors, Amherst, ME

JUNIOR HANDLER JUDGE:

TBD

PEE WEE JUDGE:

TBD

OBEDIENCE AND RALLY JUDGES:

*** ALL BREED - ALL THREE TRIALS!***

​Tibby Chase

Danette Chorney

Susan King

Greater Pittsburgh Labrador Retriever Club Specialty

Coopers Lake Campground

205 Curie Rd

Slippery Rock, PA 16057

Thursday, May 28, 2020

Steve Kirschner—All Regular Dog Classes and Bitch Classes, including Non Regular Classes and Intersex.

Aric Segedi—All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes

Labrador Puppy Match on THURSDAY following the show. 

Friday, May 29, 2020

Shari Kirschner— All Regular Dog Classes and Bitch Classes, including Non Regular Classes and Intersex.

Michelle VeuCasovic—All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes

Chicken Chukking Contest and Raffle. 

Show Superintendent—Specialty Dog Shows, https://specialtydogshows.com/

Entry Closing Date—5/13/2020

Show Chair—Debbie Vasalani

Labrador Owners Club

May 30th & 31st,2020

Location:

Festival Inn

1144 Ontario St, Stratford, ON N5A 6W1

519-273-1150

Saturday May 30th:  All official and Unofficial Classes

Judge: Kirsi Luomanen (Tweedledum Labradors, Finland)

Sweepstakes: Chris Burrows (Ironridge Labradors, Canada)

Sunday May 31st: All Official Classes and Unofficial Classes

Judge: Sylvia Power (Zenchel Labradors, Australia)

Sweepstakes: Heidi Hartman (Harbor Run Labradors, USA)

Cardiac Clinic on Saturday

To register please contact:

Jo-Anne Smail

smailmacdonald@gmail.com

Show Secretary:

Best In Show Services

1412 Webster Road

Norwood,ON K0L 2V0

705-639-1210

Online Entries:

Dogshow.ca

https://www.dogshow.ca

JUNE

Labrador Retriever Club of Greater Boston Specialties and Sweepstakes 

Middlesex Co. 4H Grounds

55 S Chelmsford Rd., 

Westford, MA 01886

Thursday, June 11, 2020

Linda Maffett- All Regular Bitch Classes and Non-Regular Classes

Shaun Williamson - All Regular Dog Classes and Intersex, Best of Breed

Angela Ewald - All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes

 Linda Maffett - 4-6mo puppy

Friday, June 12, 2020

Shaun Williamson- All Regular Bitch Classes and Non-Regular Classes

Linda Maffett - All Regular Dog Classes and Intersex, Best of Breed

Carrie Eberhardt - All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes

Shaun Williamson - 4-6mo puppy

Thursday, June 11 - Lobster Dinner and Auction.

Thursday, June 11 - Labradors ONLY - Obedience & Rally

Friday, June 12 - CGC and Trick Dog - Annmarie Wilson

Winnebago Labrador Retriever Club

2020 Specialty Show, Obedience & Rally Trial

Telfer Sports & Activities Center

Cranston Rd., Beloit, WI

Website:  http://www.winnebagolrc.com

Closing Date:  5/28/20

Show Secretary:  secretary@caper-dogs.com

Two Shows - One Day:  June 13, 2020

Show 1

Conformation Judge:    Michael Silva (Shadowbrook)

Sweepstakes Judge:      LuAnn Curtis (Cressmoor)

Obedience & Rally:       Loretta Lazzara

Show 2

Conformation Judge:  Anne Maynard (Kimleigh)

Obedience & Rally:     Suzanne Hemminger

Agility Trial

Friday, June 12

Forest City Dog Training Club

6203 Material Avenue

Loves Park, IL 

Closing Date:  5/27/20

Trial Secretary:  Katrina Hughes

(608) 938-2444 – justlabs@wekz.net

Judge:  Ronda Bermke

 

Huron River LRC   The Detroit Kennel Club June 19-21, 2020 

Suburban Showplace, Novi, MI

Friday June 19th, 2020

Regular Classes - Gail Shearer (Bonaventure)

Heidi Hartman (Harbor Run) Sweepstakes

(HRLRC Supported Entries)

Saturday, June 21, 2020

Vonnie Russell (Hyspire)

Labradors Elaine Lessig – Sporting Group

Sunday, June 22, 2020 Judy Chambers ( Ghostone Labradors )

Bonnie Threfall – Sporting Group 

CLQ & LRCC Regional Specialties
June 27 & 28 ,2020

Ste-Anne-de-la-Perade, Quebec
In conjunction with l’AssociationCanine de la Mauricie
Saturday: Regular classes : Kathy Sneider (Aquarius), Sweeps: Jen Harmon (Startop )
Sunday : Regular classes : Julie Mckinnon (Nautilus), Sweeps: wendy Hamilton Cook (Everwood).
Also saturday booster with Leslie Grant (Gorsebrook) 
Premium list : 
https://www.canuckdogs.com/ 

JULY

High Desert LRC, Back to Back Specialties

Camarillo, CA

July 4  2020

Cal State University Channel Islands

Jean-Louis Blais and Michael Woods

Jack Bradshaw, Supt Nancy Talbott, Show Chair

Rose City Labrador Retriever Club (RCLRC) specialties and sweepstakes, Obedience and Rally (judges pending AKC approval)

Champoeg State Heritage Area

8239 Champoeg RD NE

St. Paul, OR

Super:  https://dogzibit.com/

 

Thursday, July 9th, 2020 - Bare Bones - 56th Specialty show

All Regular and Non Regular classes - Marion Daniels (Mar-Moye)

Sweepstakes (Puppy and Veterans) - Michael Horne (Horne Labradors)

 

Friday/Saturday July 10th and 11 - 57th Specialty show

All Regular and Non Regular classes - Jenniver Stotts (Shannon Valley)

Sweepstakes (Puppy and Veterans) Kristin Stefek (Summerlin)

 

Friday July 10th - Obedience and Rally

Carla Curtis - all classes

 

Friday July 10th.  4 - 6 Beginner Puppy - Judge TBA

 

LRCC Regional Specialty (BC)

July 18, 2020

Hazelmere Park in Surrey, BC

Judges (pending CKC approval):

Stephanie Harris, Skyfire (all dog and bitch regular and non-regular classes)

Cynthia Seeling, Westarr Kennels (Juvenile & Veteran Sweepstakes)

https://www.canuckdogs.com/   

 

PUGET SOUND LABRADOR RETRIEVER ASSOCIATION (PSLRA)

FRIDAY OUR ANNUAL K.I.S.S SPECIALTY- JULY 31, 2020

JUDGE: JOAN SALDANA (Zinfndel) – All Regular and Non-Regular Classes

SWEEPS/VET JUDGE: HEIDI HARTMAN (Harbor Run Labradors)

BEGINNER PUPPY: KATIE SOMERS (Somersun Labradors)

SAT & SUN P.S.L.R.A ANNUAL SPECIALTY- AUGUST 1ST & 2ND

JUDGE: GERARDO SALDANA (Zinfndel) – All Regular and Non-Regular Classes

SWEEPS/VET JUDGE: LISA COLOMBANI (Tuscany Labradors)

BEGINNER PUPPY: LINDA MAFFETT (Sunnydaze Labradors)

3 FUN PACKED DAYS OF DOGS, FRIENDS AND OUR FAMOUS SALMON BBQ.

STAY AN EXTRA DAY AND JOIN US FOR OUR ANNUAL WHALE WATCHING TOUR THROUGHOUT THE SAN JUAN ISLANDS.

AUGUST

Labrador Retriever Club of Ontario back to back Provincial Specialties

Tree Nursery Park, Minesing, Ontario (minutes from Barrie, hotels, restaurants & shopping)

Held in conjunction with the Barrie Kennel & Obedience all breed shows August 1, 2 & 3rd, 2020

5 sets of points for Labrador Retrievers

Saturday August 1, 2020

Specialty classes – Traci Stintzcum (Buttonwood)

Sweepstakes – Diane Kendall (Cawarra)

Sunday August 2, 2020

Sylvie Miron (Miron) 

Show info:

https://canuckdogs.com/index.php?PageKey=4e37119e-77bf-102d-a31e-4ebaba77265a&ShowKey=25f729b9-eaf6-11e9-b12d-0050569873b0&RegionKey=e4c2f4a1-0b66-11df-b8b7-8ac0277f09ae&GoogleLocation=2231%20Nursery%20Road,Minesing,%20Ontario,L0L%201Y0

or

visit www.lrco.ca

The club has a block of 15 ground floor rooms at the Comfort Inn, Hart Drive, Barrie, Ontario.

Special rate including pet fee $149/night CDN.  Blocks space released May 31, 2020.  Book Soon!!

August 28-30, 2020

Nisku Alberta - 5 minutes from Edmonton Airport

Friday, August 28th - LRCA Specialty

Judge: Sherry Anderson (Sher-Mi), Oklahoma

Sweeps:  Tony Moores (Landnsea), Newfoundland

Saturday, August 29th - LRCC National Specialty

Judge:  Margaret Brown )(Ramsayville), UK

Sweeps:  Marlynne Frisbie (Shalimar), California

Sunday, August 30th - LRCC Regional Specialty

Judge:  Valerie Walters (Ranbourne), Quebec

https://www.canuckdogs.com/ 

SEPTEMBER

September 3-4, 2020

Milford, Nova Scotia

September 3, 2020 - Atlantic LRC Specialty

September 4, 2020 - LRCC Regional Specialty

https://www.canuckdogs.com/

Huron River Labrador Retriever Club Specialties

NEW DATES & NEW SHOW SITES

Friday, Saturday & Sunday September 4, 5, & 6 --- 2020

Show Secretary:  Onofrio

Location:  Shiawassee County Fairgrounds

2900 E. Hibbard Road, Corunna, MI 48817

Friday & Saturday Regular Judges:  David & Marion Hopkinson of Rocheby

Friday Sweeps:  Susan Patterson of Fenwyck

Saturday Sweeps:  Tom Flaherty of Gallivant

Sunday Regular Judge:  Lorri Gordon of Dovetail

Sunday:  No Sweeps

Midwest Labrador Retriever Club of Iowa

Back to Back specialties

Friday September 4th 2020

Iowa State fairgrounds, Des Moines, IA

Show #1 Roy Cone (Waterbound)

Show #2 Diann Sullivan (Cedarwood)

Sweepstakes:  Debi Richardson (Debkens)

Des Moines Kennel Club all breed show following on Saturday and Sunday September 5th and 6th

Indoors/air conditioned, Raffle, stud auction, class prizes

Onofrio superintendent

North Star Labrador Retriever Club of Minnesota

Olmsted County Fairgrounds

Rochester, Minnesota

September 11, 2020

2 Specialties, one day!

Sweepstakes Judge: Sara Greenburg, Fairlane Labradors

Specialty #1 Conformation Judge:

Cheryl Curtis, Erinhill Labradors

Specialty #2 Conformation Judge:

Kim Jacobson, Alibi Labradors

(Pending AKC approval)

Pawcatuck River LRC Back to Back Specialties

North Stonington Grange, North Stonington, CT

AGAIN THIS YEAR!

STUD DOG & BROOD BITCH EXTRAVAGANZA!

SHOW OFF YOUR STARS on THURSDAY ONLY

Exciting prizes for all placements and offspring-up to 4 (all judging will stop for these classes)

BEST OWNER-HANDLER & BEST BRED-BY (Both days)

Thursday, Sept. 17, 2020

Dogs/Best of Breed - Jackie Hodge (Naiken)

Bitches & 4-6 mo. puppy - Stephanie Harris (Sky Fire)

Sweepstakes - Kristen Creamer-Allison (Belquest/Conclusion)

Rally/Obedience - Nanci Hayes

 

Friday, Sept. 18, 2020

Dogs/Best of Breed - Stephanie Harris (Skyfire)

Bitches & 4-6 mo. puppy - Jackie Hodge (Naiken) 

Sweepstakes - Tina Donahue (Quail Chase)

Rally/Obedience - Nanci Hayes

Superintendent: Rau Dog Shows, LTD

Iroquois Labrador Retriever Club Designated Specialties and Sweepstakes

held in conjunction with the Wine Country 4-day All-breed shows at beautiful Sampson State Park,

Romulus NY locates in the NYS Finger Lakes region. 


 Saturday, September 26th, 2020 - Fall Super Specialty
Anne Maynard - All Regular Dog Classes and Bitch Classes, including Non Regular Classes and Intersex.*
Cheryl Little - All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes*
Sunday, September 27th, 2020 - Fall KISS Specialty
Jodi Martin - All Regular Dog Classes and Bitch Classes, including Non Regular Classes and Intersex.*
Neil Martin - All Puppy and Veteran Sweepstakes Classes*
Thursday Sept 24- Dave Kitteridge*
Friday Sept 25 - Don Evans*
*pending AKC approval.
Labrador Hospitality & Super Raffle on Saturday.
All Breed Performance events offered all days, Obedience, Rally, and Agility. Health Clinics offered by Cluster.

Special Parking for Labrador Exhibitors near ring. 

Labrador Retriever Club of Greater Denver
Robert F. Clement Park
7306 W. Bowles Ave.
Littleton, CO 80123
Sat., Sept. 26, 2020
35th Annual Specialty
Regular, Non-Regular & Intersex: Jennifer Stotts (Shannon Valley)
Puppy and Veteran Sweepstakes: Tina Barks ( Bellwether)
Junior Showmanship: Greg Lynch (Kellyn)
Sunday, September 27, 2020
20th Annual Brown Bag Specialty
Regular, Non-Regular, & Intersex: Judy Chambers (Ghoststone)
Puppy and Veteran Sweepstakes: Tom Flaherty (Gallivant)
Please join us for great judges, our outstanding raffle, stud service auction, and camaraderie in beautiful Colorado!

NOVEMBER

Greater Atlanta Labrador Retriever Club, Inc.
25th Anniversary 
Back to Back Specialties

Shannondale Farm, Alpharetta GA
Saturday, November 14, 2020
Margaret Brown - All Regular Dog Classes and Intersex*
Katie Somers - All Regular Bitch Classes and Non-Regular Classes*
Stacey Parsons - All Sweepstakes and Veteran Sweepstakes*
B-Match 30 minutes after Best of Breed*
Sunday, November 15, 2020
Katie Somers - All Regular Dog Classes and Intersex*
Margaret Brown - All Regular Bitch Classes and Non-Regular Classes*
Starkey Green - All Sweepstakes and Veteran Sweepstakes*
*Pending AKC Approval
Same great location and hospitality.
https://galrc.com for more details soon